Життя після АТО. Як бійцю отримати земельну ділянку?

Україна переживає не кращі часи - неоголошена війна випробовує нас на міцність. Бійці захищають наш спокій та бережуть цілісність країни, перебуваючи в жахливих умовах та сподіваючись повернутись додому живими. Щоправда, після того, як вони повертаються, виникають інші складнощі. Часто проблематичним виявляється отримання земельних ділянок, обіцяних державою. Це питання є вкрай важливим для суспільства та просто “справою честі” для держави.

Пільга учаснику АТО щодо першочергового виділення землі

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» учаснику бойових дій надано низку пільг, серед яких першочергове відведення земельних ділянок для приватизації.

Юрист “Вінницької обласної народної Самооборони” Ярослав Морий розповів про головні процедури оформлення землі. Тож, що робити бійцю, аби отримати омріяну ділянку?

Етап № 1. Отримати статус учасника бойових дій. 

Етап № 2. Знайти «вільну» земельну ділянку

Потрібно визначитись з цільовим призначенням майбутньої земельної ділянки - індивідуальне житлове будівництво, садівництво чи ведення особистого сільського господарства. Після цього - звернутися з письмовим запитом про надання публічної інформації до територіального органу Держземагентства України чи відділу містобудування та архітектури органу місцевого самоврядування. Або ж треба самостійно знайти вільний земельний наділ за допомогою публічної кадастрової карти України (проте, ділянка може перебувати у приватній власності, але не внесена до Державного земельного кадастру України).

Примітка. Законом передбачено право на безоплатну передачу земельних ділянок в таких розмірах:

для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара;

для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара.

Етап № 3. Подати документи

Потрібно звернутися до сільської (селищної), міської ради (якщо бажана ділянка знаходиться в межах населеного пункту) чи до територіальних органів Держземагентства України (якщо ділянка за межею населеного пункту). Окрім заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, треба надати документ про статус учасника АТО та графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (викопіювання з генерального плану населеного пункту, кадастрової карти, які можна замовити в землевпорядній організації або у державного кадастрового реєстратора у територіальному органі Держземагентства України). 

Примітка. Законодавством України не встановлено «територіальних» обмежень щодо такої приватизації земельної ділянки. Наприклад, громадянин України, зареєстрований в Сумській області, має право подати заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, наприклад, до Головного управління Держземагентства у Вінницькій області.

Примітка. Якщо ділянка перебуває у користуванні інших осіб, потрібно долучити погодження землекористувача.  А у разі, якщо на ділянці планується  ведення фермерського господарства, громадянин надає документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. 

Етап № 4. Очікування

Протягом місяця* органи влади розглядають клопотання і дають дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову в його наданні.

У випадку незгоди з прийнятим рішенням боєць може звернутись до суду. В переважній більшості суди приймають рішення на користь громадян. 

*Якщо протягом місяця відповіді немає, розробку проекту у відповідній компанії можна замовити без такого дозволу, про що письмово треба повідомити органи влади (та додати договір з компанією). 

Етап № 5. Договір з виконавцем робіт

Отримавши дозвіл на розроблення проекту, потрібно укласти договір на розробку документації із суб’єктом господарювання – виконавцем робіт із землеустрою. Документація має бути розроблена протягом 6 місяців з дати укладення договору.

Якщо цільовим призначенням ділянки є індивідуальне житлове будівництво, то, окрім погодження з органом земельних ресурсів, проект землеустрою подається і до органу містобудування та архітектури, які протягом 10 робочих днів повинні надати розробнику відповідь.

Етап № 6. Реєстрація права власності

Після цього у Державному земельному кадастрі здійснюється державна реєстрація земельної ділянки та затвердження проекту землеустрою.

Органом, який видав дозвіл на розроблення проекту протягом 14 днів приймається рішення про затвердження землевпорядної документації та передачі земельної ділянки у приватну власність. Потім відбувається державна реєстрація права власності на земельну ділянку в органах державної реєстрації прав.

Протягом 5 днів боєць отримує свідоцтво про право власності на нерухоме майно та витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень і стає повноцінним власником земельної ділянки.

 

Коментарі

Додати новий коментар