201 рік тому Росія і Прусія "поділили" Польшу

У 1815 році Варшавське князівство анексовано Російською імперією під назвою Королівства (Царства) Польського, повідомляє Вікіпедія.

Варшавське герцогство, у польських джерелах Князівство Варшавське — колишня польська держава, заснована Наполеоном в 1807 на польських теренах, відданих Королівству Пруссії Тільзітським договором.

Герцогство було в особистій унії з наполеонівським альянсом. Після невдалого вторгнення Наполеона в Росію, герцогство було зайняте прусськими і російськими військами у 1815, країна був формально розділена між двома державами згідно з рішеннями Віденського конгресу.

Збройні сили герцогства були цілком під французьким контролем через його військового міністра, князяПонятовського, який був також Маршалом Франції. Фактично, герцогство було сильно мілітаризоване, оскільки було на кордоні з Пруссією, Австрійською імперією і Росією і було істотним джерелом військ у різних кампаніях Наполеона.

Поляки чекали в 1812, що герцогство отримає статус королівства і протягом Наполеонівської компанії в Росії, мало приєднати звільнені території Великого князівства Литовського, історичного партнера Польщі по Речі Посполитій. Проте Наполеон не хотів прийняти рішення, яке зв'язало б його руки перед мирним рішенням, що передбачалося, з Росією. Проте він проголосив напад на Росію як Другу польську війну.

Цей мир не було підписано. Наполеонівська Велика армія, у тому числі істотний контингент польських солдатів, мав намір поставити Російську імперію на коліна, але його військові амбіції розбила комбінація росіян і жахливий зимовий клімат; небагато повернулося з походу на Москву. Невдала кампанія проти Росії виявилося переломною в успіхах Наполеона.

Після поразки Наполеона на сході, більшість з території Варшавського герцогства перейшли до Росії в січні 1813 під час походу на Францію і його німецьких союзників. Хоча декілька ізольованих фортець протрималось більше року, існування держави прийшло до кінця. Олександр І створив Тимчасову Найвищу Раду Варшавського герцогства, щоб управляти областю через своїх генералів.

Хоча багато Європейських держав і екс-правителів було представлено на Віденському конгресі в 1815, ухвалення рішення було значною мірою в руках головних переможців. Пруссія й Росія, фактично, ділили Польщу; Австрія отримала терени згідно з Першим поділом 1772.

Росія вимагала приєднання всіх територій Варшавського герцогства. Отримати всі її надбання від трьох попередніх поділів разом з Білостоком і навколишнім краєм, отриманим в 1807. Зазіханню Росії на всі терени Варшавського герцогства протистояли інші європейські переможці.

Пруссія отримала знов територію, що її вперше отримала при Першому поділі і яку довелося віддати Варшавському герцогству в 1807. "Велике Князівство Познанське" — частина з територій, які Пруссія завоювала при Другому поділі, її також довелося віддати в 1807. Ця територія мала площу приблизно 29,000 км².

З міста Кракова і деяких територій Варшавського герцогства було створено напівавтономне Вільне місто Краків, під "захистом" його трьох потужних сусідів. Площа міста становила 1164 км², населення близько 88,000 осіб. Місто врешті решт анексувала Австрія в 1846.

Велика частина колишнього Варшавського герцогства, площею приблизно 128,000 км²., відновилась як "Царство Польське", в особистій унії з Росією. Де-факто російська маріонеткова держава мала окремий статус лише до 1831, коли її фактично анексувала Російська імперія.

Коментарі

Додати новий коментар